English

Dokumentation og formidling af Danmarks historie i Grønland og Arktis

Ringkøbing Lokalhistoriske Arkiv

På Ringkøbing Lokalhistoriske Arkiv kan du finde mange spændende historier. Vi har en pæn  samling af original-arkivalier, fotografier, film, kort, kirkebøger mm., som belyser Ringkøbing/Rindums historie og udvikling. Her kan man bl.a. finde informationer om områdets huse, gårde og slægter, fiskeri, egnens erhvervliv og meget mere.

Herningvej 8, 6950 Ringkøbing, Danmark
 

Arkivalier

Arkivalienumre kan bruges til at søge efter yderligere information og andre materialer via arkiv.dk

 

A484 Mylius-Erichsen, Ludvig

Diverse avisartikler og udklip vedr. Mylius-Erichsen.

Periode: 1965 - 1990
 

A903 Grønland

Rejsebeskrivelse på en tur til Danmarkshavn i Grønland i 2005, af Emil Andersen, Ringkøbing.

Periode: 2005 - 2005
 

Fotografier, aviser/artikler

Bl.a. Ludvig Mylius-Erichsen og Knud Rasmussen

 

Grønlandsregistranten er dansksproget, fordi den helt overvejende del af de arkivalier, der er tale om, er formuleret på dansk. I særlige tilfælde oversættes meddelelser til grønlandsk, men indtil videre vil sekretariatet desværre ikke være i stand til at kommunikere på grønlandsk.

Spørgsmål til det generelle indhold i Grønlandsregistranten kan rettes til arkivet på [email protected]. Ret desuden gerne henvendelse, hvis der er kendskab til en relevant aktør, der ikke fremgår af Grønlandsregistranten. Spørgsmål vedr. specifikke oplysninger om samlinger eller arkivalier rettes direkte til den pågældende aktør.

(+45) 3231 5052

Vejledningsvideo - introduktion 1,3min:

Vejledningsvideo - geografisk kort 2,2min:

Vejledningsvideo - tekstsøgning 3,4min: